Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 3247

Płeć: Kobieta

PostWysłany: 19:31 :23 , 09 Lip 2010    Temat postu: Piłka siatkowa

Piłka siatkowa (popularna nazwa to siatkówka) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero, – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała (najczęściej rękoma) tak, aby przeleciała ona nad siatką i dotknęła połowy boiska należącej do przeciwnika. Każdy zespół może wykonać trzy odbicia – odbiór, wystawa i atak. Każde następne jest błędem. Punkty zdobywa się na wiele sposobów, na przykład, gdy piłka dotknie połowy boiska przeciwnika lub gdy upadnie ona poza boiskiem, a rywal dotknął jej jako ostatni. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra trzy sety (w grupach młodzieżowych do dwóch wygranych setów – młodziczki i młodzicy). W każdym z nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch punktów. Przy wyniku 24:24 gra toczy się "na przewagi" – aż któraś z drużyn osiągnie dwupunktową przewagę nad drugą.

Do Polski siatkówka trafiła za pośrednictwem YMCA, a pierwszy mecz pokazowy miał miejsce w Warszawie w 1919. Rok później w Łodzi rozegrano turniej drużyn szkolnych. W 1929 w Warszawie rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski – w rywalizacji kobiet zwyciężył AZS Warszawa, a wśród mężczyzn YMCA Łódź.

W okresie międzywojennym siatkówka była zrzeszona, razem z paroma innymi dyscyplinami, w Polskim Związku Palanta i Gier Ruchowych (od 1925), w Polskim Związku Gier Ruchowych (od 1926), w Polskim Związku Gier Sportowych (od 1928 – co uznaje się za datę oficjalnych narodzin siatkarskiego związku) i w Polskim Związku Piłki Ręcznej (od 1936).

Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) jako samodzielny związek sportowy został powołany do życia 30 czerwca 1957, podczas Krajowej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Piłki Siatkowej. Głównym partnerem, a zarazem sponsorem PZPS, jest Polkomtel S.A., który wspiera także Reprezentacje Polski w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn.

Reprezentacja polskich siatkarek pierwszy mecz rozegrała w Warszawie 14 lutego 1948, pokonując Czechosłowację 3:1. Reprezentacja siatkarzy zadebiutowała na arenie międzynarodowej także z Czechosłowacją w Warszawie 28 lutego 1948, przegrywając 2:3.

Agam
Pupilek Psychiatry

Posty: 398

Skąd: ..where the wild roses grow...

PostWysłany: 19:49 :05 , 14 Lip 2010    Temat postu:

To ja może kilka słów z "teraźniejszych" wydarzeń:
Polskie siatkarki pod wodzą Andrzeja Niemczyka dwukrotnie stanęły na najwyższym podium Mistrzostw Europy - w 2003 r. w Turcji w trzech setach pokonały w meczu finałowym Turczynki, a w 2005 r. obroniły tytuł, pokonując w finale Włoszki 3:1.
Dwa lata później, prowadzone przez włoskiego szkoleniowca Marco Bonittę, zajęły miejsce tuż za podium, ale w ubiegłym roku ponownie stanęły "na pudle", zdobywając brązowy medal Wesoly

W ubiegłym roku znakomicie spisali się polscy siatkarze, którzy w Turcji, pod wodzą Daniela Castellaniego, sięgnęli po pierwsze w historii złoto Mistrzostw Europy Wesoly Wcześniej, w 2006 roku, prowadzeni wówczas przez Raula Lozano, zostali vicemistrzami świata.

W tym roku na jesieni i siatkarze i siatkarki znów będą walczyć o medale Mistrzostw Świata. Trzymajmy kciuki Wesoly

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Maniacs' World ;) Strona Główna -> Sport Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)